Parsec Award Winners

SFFaudio News

Parsec AwardsThis past weekend was DragonCon. From what I have heard, everyone had a bitchin’ time. Here are the winners of the first ever Parsec Awards, which you can even listen to in it’s entirety if you so choose!

Listen to the 2006 Awards here!

The Winners and Nominees of the 2006 Parsec Awards are:


Best Fiction (Short)

Winner
Absolution Insured
Variant Frequencies, Matt Wallace

Nominees
Hero“, Escape Pod, Scott Sigler
Legacies“, Brief Glimpses of Somewhere Else, Daniel Emery
The Trouble with Death Traps“, Escape Pod, Daisy James
Truth Is“, The Seanachai, Patrick McLean


Best Fiction (Long)

Winner
How to Succeed in Evil
The Seanachai, Patrick McLean

Nominees
7th Son: Descent, J.C. Hutchins
Brave Men Run, Matthew Wayne Selznick
Infection, Scott Sigler
Morevi: Chronicles of Rafe and Askana, Tee Morris and Lisa Lee
Nina Kimberly the Merciless, Christiana Ellis


Best Audio Production

Winner
Virgin Falls
Jeff Folchinsky

Nominees
The Falcon Banner, Chris Snyder
The Future And You, Stephen Euin Cobb
The Seanachai, Patrick McLean
The Signal, Jill Arroway


Best Writing Podcast

Winner
The Secrets
Michael A. Stackpole

Nominees
Holly Lisle On Writing, Holly Lisle
The Survival Guide to Writing Fantasy, Tee Morris


Best Audio Drama (Long)

Winner
The Stargate Café
Planet Retcon

Nominees
Children of the Gods, Cmack
Dismay, Sean McMinn
The Falcon Banner, Chris Snyder
Mister Adventure, Rich Sigfrit


Best Audio Drama (Short)

Winner
The Radio Adventures of Dr. Floyd
Grant Baciocco, Doug Price

Nominees
Decoder Ring Theatre“, Stephanie Bickford, Andrea Lyons and Gregg Taylor
Family Radio“, Sound Stages
The Hoff“, Planet Retcon


Best Fiction (Non-sepeculative)

Winner
Death of A Dish Washer
The Seanachai, Patrick McLean

Nominees
Candy“, The Seanachai, Patrick McLean
The Great Puzzle“, Brief Glimpses of Somewhere Else, Daniel Emery
Outsourcing a Chicken“, The Seanachai, Patrick McLean
Port City P.D., Charles Stewart, Jr.


Best Fan Podcast

Winner
The Scapecast
Kevin Bachelder, Lindy Rae and crew

Nominees
Kick Ass Mystic Ninjas, Summer Brooks, Joe Murphy, David Moldawer
PotterCast, John Noe and crew
Requiem of the Outcast, Rich Sigfrit and Earl Newton
The Signal, Jill Arroway, Les Howard and Kari Haley and crew


Best News Podcast

Winner
The Future And You
Stephen Euin Cobb

Nominees
Geek4x4, John M. Campbell
Requiem of the Outcast, Rich Sigfrit, Earl Newton
Sci Fi News, Lynne Gryphon
The Warp Zone, Patrick Murphy & Chris Murphy with “Gaming Guru” Rusty


Congratulations to this year’s Winners & Nominees!

Similar Posts:

    None Found

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *